Rüyada “Cehennem” Görmek

Cehennem
Rüyada Cehennem Görmek tabiri, Cehennem rüyası büyük günaha ve üzüntüye işarettir. Rüyada Cehennem görmek ile alakalı tabirler

RUYADA CEHENNEM: Bir kimse rüyada kendisini Cehennem’de görse; büyük günah işler. Kötü ve iğrenç bir şeyin kendisine erişmeden Cehennem’den çıktığını görse; üzüntülere düşer.

İslami Tabiri: Câferi Sâdık buyurmuştur ki: Cehennem görmek, bilgisizlik, günah ve küfür, sıkıntı ve geçim sıkıntısı, kıtlık ve pahalılık, Selamet ve güvensizlik ile tabir olunur.

Diyanet Yorumu: Rüyâda cehenneme girdiğini gören kimse, büyük bir günah işler. Kendisine bir zarar olmaksızın cehennem çıktığını gören kimse, üzüntü, keder ve vehimden kurtulur.

İmamı Nablusi (r.a) diyor ki: Cehennem rüyası farklı şekiller de tabir olunur, Rüyada Cehennem görmek, gören kimse, için Dünya’da makam ve şerefinin gitmesine, zengin iken fakir olma­ya, refahtan çıkıp şiddet ve geçim sıkıntısı, fakirliğe girmeye, sıkıntı ve tutuklanmaya, hapise girip mahkûm olmaya, çeşit çeşit sıkıntılara düş­meye işarettir.

Cehennem Ateşinde Yanmak

Rüyada Cehennem Ateşinde Yanmak, Dünya’da zarar ve hasara, alçalma, küçük düşürülme ve hakare­te, kötü ve huysuz hanıma, haram maldan geçime, günahkâr ve gaflet içinde olan insanların yanında oturmaya, kötü sona ve ölümü getire­cek bir hastalığa, zâlim devlet başkanı veya memleketi idâre etmekle görevli olanlara hizmet etmeye, bid’at ve şeriata aykırı ilme, sâlih ve makbul olmayan amele, zînâdan doğan evlâda yorumlanır.

Rüyada Cehennemden Çıkmak

Rüyada bir kimse cehennemden kurtulduğunu ve çıktığını görse, elem ve tasalarından kurtulur, sıkıntılarından feraha çıkar ve tüm sorunları kolaylıkla çözülür.

Rüyada Cehennem Çukuru Görmek

Ibni Şirin (r.a.) demiştir ki: Rüyada Cehennem çukuru görmek, servet ve bolluğun gitmesiyle dilenciliğe düşmeye, dinimizde olmayıp sonra­dan uydurulan uydurma şeylerin, bidat ve hurafelerin peşinden gitme­ye delil diye onlara sarılmaya ve günah diyarına, kilise, manastır ve havra gibi bâtıl din ibâdet evlerine, hamama, mezbahaya, fırına, iş için ateş yakılan yerlere işarettir.

Rüyada Cehenneme sokulmak

Bir kimse Cehennem’e sokulduğunu görse; onu Cehennem’e sokan kimsenin azdırmasına, adam öldürme ve zina etme gibi büyük günahları işlemeye teşvik et­mesine işarettir. Yüzü kara, gözleri pak olarak Cehennem’de olduğu­nu gören kimse, Allah’ın düşmanlarıyla dost olur, onun kötü işlerine ve cinayetlerine razı olmasından dolayı insanlar arasında hakir, zelil ve yüzü kara olur.

Rüyada Cehenneme Girmek

Rüyada Cehennem’e girdiğini gören kimse, tövbe etmediği her günahından dolayı rezil ve rüsva olur. Rüyada Cehennem’i görmek ve Rüyada Cehenneme Girmek; Dünyada itibar ve derecesinin gitmesine işaret eder. Ba­zen da bu rüyâ zenginliklerden fakirliğe, samimiyet ve dostluktan vah­şet ve geçimsizliğe, devamlı hapiste olmaya ve Dünyada hor hakir bu­lunmaya işarettir.

Rüyada Cehennem Delaletleri

Cehennem kadına delâlet ederse, o kimsenin karısı uğursuz ve hayırsız olur. Cehennem geçime delâlet ederse, kazancı ha­ram olur, eve delâlet ederse rüyâyı gören günahkâr ve gafil kimselere komşu olur. Hastaya delâlet ederse; rüyâyı görenin ölümünün sonu­nun kötü olacağına işarettir.

Rüyada Cehenneme Girenler Görmek

Cehenneme girenler görmek; arzu ve şehvetlere zafer bulmaya işarettir. Cehennem tabakalarından Lezza’ya girdiğini gören kimse malını biriktirir fakat Allah’ın hakkını yerine getirmez. Hutama’ya girdiğini görenin tâbiri de böyledir.

Rüyada Hutama Görmek

Hutama’yı görmek; in­sanların arkasından koğuculuğunu yapıp onlarla alay eden, malı birik­tirip Allah’ın hakkı olan zekâtı vermeyen kimseye delâlet eder. Cehen­nem tabakalarından sair; şeytanlara ve şeytan ahlâkı ile ahlâklanmış kimseye işarettir.

Rüyada Cehennem Tabakaları Görmek

Cehennem tabakalarından haviye; ölçü ve tartısını noksan eden yahut kıyamet günü mizanı hafif olan kimseye delâlet eder. Cehennem tabakalarından calıim, haddini aşıp sapıklık eden, Dünyayı âhirete tercih eden ve bozgunculuk çıkaran kimseye delâlet eder. Cehennem’e girip sonra çıktığını gören kimse Cennet’e girmek­le tâbir olunur.

Rüyada Cehenneme Düşmek

Rüyâda cehenneme düştüğünü görmek, Dünya’da geçim sıkıntısı, fakirlik, üzüntü ve kedere, Ahirette azaba işarettir. Cehenne­min kapısına kadar gelip içeri girmeden döndüğünü gören kimse, kö­tü halinden ve ahlâk bozukluğu ve itikatsızlıktan tevbekâr olur. Ce­hennemde kâfir ve dinsizlerin azab olunduklarını görmek, rüyâ sâhibine Allah tarafından ikaz ve kendisini ıslaha teşviktir.

Rüyada Cehennemde Yemek içmek

Ibni Şirin (r.a.) demiştir ki: Cehenneme girerek orada yemek ve iç­mek, azap görmek, akreb ve yılanlar tarafından ısırılmak, ateşin her hangi bir haline düşmek dinde bid’at, zâlimlerle birliktelik, kafirlerin âdet ve alışkanlıklarını yerine getirme, Rüyada cehennem Kapısı, müşriklerin ahlâk ve âdetleriy­le ahlaklanmak, enbiyâya muhalefet, sâlih ve itikat sâhibi kişilerden ka­çınma, onları hafife alma verdiği sözden dönme, Allâhu Teala hazret­lerine karşı günah, Halık’ın kudret ve rububiyetini inkâr gibi büyük günah ile tâbir olunur.

Cehennemin Bekçisi Malik’i Görmek

Rüyada Cehennemin bekçisi olan Mâlik isimli meleği görmek, rüyâ sâhibini kendi tarafına alır veya ona iyi bir şey verirse Al­lah Teâlâ, Resûl ve müminlerin muhabbetine, izzet ve saltanata, mü- nâfıklıktan uzaklaşmağa, günah ve kötülüklerden kurtulmaya, sapık­lıktan uzaklaşmaya, dinde gayrete tâbir edilip, yorumlanır.

Rüyada Ateşin bekçisi meleği görmek

Ateş bekçi­si Mâlik (a.s.)’ın kendisine dönük olduğunu görmek, cehennem aza­bından kurtulmaya ve emniyete, kendisinden yüz çevirdiğini veya çehre ve yüzünde bozulma ve hiddet görmek, azabı gerektiren şeyin olacağına tâbir edilip, yorumlanır.

Rüyada Cehennem Bekçileri Görmek

Mâlik ve cehennem bekçilerinden birinin kendisini yakalayıp ateşe attığını görmek, hakir olmaya ve ha­karete düşmeğe, cehenneme girdikten sonra çıktığını görmek, cenne­te gireceğine, günahlarına tevbe edeceğine işarettir.

Rüyanı Sor?

Rüyada yada gerçek hayat’ta Yüce Allah c.c Cehenneme girmekten Cümlemizi korusun. İslami Rüya Tabirleri ile rüyalarınızın gerçek yorumlarını ve manalarını öğrenebilirsiniz, sizde gördüğünüz her rüyayı bize danışmaktan çekinmeyin rüyalarınızı anlatın sizin adınıza kişiye özel yorumlayalım.

İslami ve Dini Rüya Yorumları ’da ziyaret edebilir veya Facebook sayfamızı takip edebilirsiniz.

Rüyanı Anlat yorumlansın.

 

Rüyanızı Yazın Yorumlayalım

Yorumlar

 1. Güler dedi ki:

  Rüyamda demirden bir kafese kafese ayaklarından asılmıș insanlar alttada harıl harıl yanan ateș ve insanların bazılarını bu ateșe atıyorlar.

 2. Ezgi dedi ki:

  Ruyamda cehennemde yaniyodum ve allaha yalvariyodum nolur bitsin affet diye sonra bi adam geliyodu ve allah seni affetti cennete gidiyosun dedi tam onunla gidiyodum kucuk uzun kivircik sacli tatli bi kiz cocugunu cehennemden getiriyolardi kiz bana sarildi ve sana yalan soyluyo cehenneme goturcek dedi adam guldu kacmaya calistim kiza baktim bi anda gozlerinden atesler cikti butun vucudu yandi buyudu adami öldürdü. Meger o tatli kiz seytanmis ve beni korudu ne anlama geliyo ve bircok insanin yanarken bagrislarini duydum

 3. Merve dedi ki:

  Rüyamda cehenneme girip orayı görme gibi bi imkan vardı elimde ama ölmemiştim bende cehennemi görürsem eğer aklımı daha cok basıma alır dünya hayatımda adımlarımı daha sağlıklı atarım diye cehenneme girip oraya bakmak istedim. Etrafta ateşler vardı ama insanlar yanmıyordu cehennemin katları vardı diğerleri benim girdiğimden daha kötüydü ne anlama geliyor acaba bu rüya?

 4. Anonim dedi ki:

  Rüyamda yerdeki delikten cehennem ateşini görüyorum onun tam üzerinde bir sürü kişi namaz kılıyor binaya çıkıcam bir sürü arı ve sinek var otelde kalmaya karar veriyorum 3 arkadaşız o sırada eşim yanıma geliyor beraber ayrı oda tutuyoruz arkadaşlarım ayrı odada ben ayrı odada

 5. Merve dedi ki:

  Ruyamda bir yatakda yatiyorum ve birkactane mavi renkli kuşlar ellerimden tutup beni kaldiriyolar pencerenin onune gidiyoruz. Camdan aşagi baktigimda cehennemi goruyorum ve korkuyorum. Sonra gercekde bulundugum odami goruyorum kalkip kapiya dogru falab gidiyprum bitiyo orda

 6. Anonim dedi ki:

  Rüyada bir evdeydim ailem ve bir arkadaşımla beraber sonra evin tabanı dükülmeye başlıyordu dökülen yerlerin yerini lavlar kaplıyordu biz de dökülmeyen yerlerde duruyorduk ama her yer dökülüyordu. En son hareket edemeyeceğimiz kadar az yer kalıyordu ama onlar da dökülüyordu sonra birden orda lavlara düşeceğimi kabullendim beklemeyip ben atlamayı düşündüm ama intihar etmiş olacam diye atlamıyordum en son benle arkadaşımın üstünde durduğumuz parça da döküldü ikimiz düştük lava ama çok derindi sanki denize düşmüş gibi dibe doğru gidiyordum ama yanmıyordum. Yorumu nedir bu rüyanın

 7. aysel orbay dedi ki:

  ruyamda otobuste yolculuk yapiyordum.karsimda bi kizla erkek iliskiye giriyor.kimse mudahale etmiyordu.sonra kizin cehennneme gittigini gordum.kizin yaninda bir bekçi vardi.kizin kafasina davul gibi bisey vuruyordu

 8. Isimsiz dedi ki:

  Rüyamda geniş ama pek derin olmayan bi çukurun içinden dumanlar çıkıp yandığını gördüm kenardan bakıyordum sonra uyanıyorum kulağıma bir erkek sesi geliyo bana korkma sakin ol korkma diyo sonra içime bi titreme geliyo uyuyorum gene daliyorum

1 2
Türkiye'nin En iyi Medyum Hocası - Medyumlar - Medyum hoca