Neden Rüya görüyoruz

Neden rüya görürüz, şu fani dünyada rüya görmeyen hiç bir insan yoktur. Her insan rüya görür, görecektir ve görmeye devam edecektir. Şu da bir gerçektir ki rüya görmek yada görmemek hiç kimsenin elinde ve kendi isteğinde olan bir durum değildir. Herkes rüya görür hiç kimse ben rüya görmüyorum diyemez. Hoş insan rüya görmek istemiyorum dese de rüya göremez ya! Bir kimse, rüya görmek için ne kadar istekli olursa olsun, kendi çabasıyla dua görmesi mümkün değildir. Ama illa da bazı niyetlere göre rüya görmek için rahmani ulvi davranışlarla rüyaya yatma rüya görme duaları ile rüyalar istenilene yakın görülebilir. Bunun için detaylı bilgi sitemizde verilmiştir sayfamızı bu konuda okumanızı tavsiye ederiz. İstenileni rüyada görmek Rüyada istediğini görmek için sayfamızı ziyaret edin lütfen.

Belli ki, rüya denen müjdeyi insana gösteren hazırlayıp sunan bir kuvvet ve kudret var. Hiç bir şey tesadüfi veya kendiliğinden olmuş değildir.  Rüya deyip geçmeyin. onun dizginini tutan dilediğini dilediğine veren, istediğini istediğine gösteren bir kudret var. Ve o kudretin gücü her şeye yetmektedir. Şu da akılda tutulması bir gerçektir ki, bir kimsenin gördüğü rüyalar iyi ve kötü olmak üzere ikiye ayrılır.

İyi ve güzel rüyalar olduğu gibi, kötü ve korkulu rüyalarda vardır. Önemli olan kişinin iyi ve güzel rüyalar görmenin mutluluğuna ermesidir.

Yüce peygamberimiz hadis i şeriflerinde rüyalar açıklık ve netlik bakımından üç kışıma ayrılır buyurmuştur:

1. Allah tarafından, yani uykuda iken kuluna Allah’ın bildir diği rüyadır ki, yoruma ihtiyacı yoktur, Açık ve nettir.

2. Melek tarafından, yani kişiye uykusunda rüya meleği tarafından gösterilir ki, bu rüya yoruma muhtaçtır.

3. Şeytan tarafından, yani kişiye uykusunda şeytan tarafın- dan telkin edilen, gösterilendir ki, “edğas-u ahlâm”dır. Yorumlanmaya değmez, karma karışık seçilemeyen rüyalardır. Allah Teâla ve melek tarafından gösterilen rüyalar, iyi ve güzel rüyalardır. Şeytan tarafından telkin edilip gösterilen rüyalar, kötü ve korkulu rüyalardır. Çünkü şeytan, insana hayır göstermez. O kötülüğün kaynağı, insanın düşmanıdır.

Şu gerçeği de aklımızda tutalım ki, görülen rüyaları kötüye yormamalıyız. Çünkü rüyalar nasıl yorumlanırsa, öyle çıkar yapılan yoruma göre gerçekleşir.

Rüya tabiri ilmi, dinimiz İslam’da önemli bir ilimdir. Yüce kitabımız Kurân-ı Kerim’de bildirilen misal ve örnekler, yüce peygamberimizden gelen bilgiler, bu ilmin değerini gösteren yanıl­maz gerçek belgelerdir.

Görülen rüyayı yorumlama konusunda ise; bilgi ve ehliyet sahibi, insanların hayır ve iyiliğini isteyen, nasihat ve öğüt ehli, gönlü Allah sevgisiyle dopdolu kimseye anlatmalı ve yorumlatmalı’dır. Bu vasıfta (özellikte) birini bulamayan kimse, gördüğü rüyayı yorumlatmamalı, onu kimseye de söylememelidir. Kendi kendine; “Hayırdır inşallah, Allahım rüyam hayra çıkar.* diyerek, rüyasını unutmalıdır. Böyle yaparsa, rüyası kötü de olsa, bir zarar görmez demek olur.

Rüya tabirleriRuyaburcyorumlari.com bizi takip edin..

Dini Rüya Yorumları Google Plus’da ziyaret edebilir veya Facebook sayfamızı takip edebilirsiniz.

Rüyanı Anlat yorumlansın.

 

Rüyanızı Yazın Yorumlayalım

Yorumlar

 1. Rüyamda kertenkelenin elime düştüğünü gördüm. Rüyada kertenkele görmek ne anlama gelir? ( Melisa ) dedi ki:

  Rüyamda birdenbire bir kertenkelenin elime düştünü gördüm tam düşüyordu ki elimi yastığın altından çekerek korkuyla uyandım

  1. Rüyanızın yorumu dedi ki:

   Merhaba Melisa, Rüyada kertenkele görmek, sağlık sorunları yaşamasına hastalanmaya ve üzülmeye, çevresinde dedikoducu ve fesat kimselerin olmasına yada yakın bir zamandan bir adam ile tanışmaya yorumlanır.

 2. ismail dedi ki:

  arabayada başka birşey irdenbire bir kertenkelenin elime düştünü gördüm tam düşüyordu ki elimi yastığın altından çekerek korkuyla uyandım

Türkiye'nin En iyi Medyum Hocası - Medyumlar - Medyum hoca