İlham Rüyaları Görmek

Rüya ve ilhamla Amel edilir mi? İlham Rüyaları hakkında ! Yüce Allah (c.c.), rüya meleğine emir buyurarak kulunun ilham olan o rüyayı görmesini sağlar. Bu vesile ile o kişi rüyasında hacceder, savaşa katılır, Kur’an okur, ibadet ve tâatta bulunur, zikir yapar, zekât ve sadaka verir, namaz kılar, oruç tutar, daha başka nice din ve hayır hizmetlerinde bulunur. Böyle rüyalar, Yüce Allah’ın kuluna ihsan buyurduğu ilham rüyalarıdır. Böyle rüyaları gören kimse ibadet ve kulluk hizmetlerini daha da artırmalıdır. Günah işlememek için de azami dikkat göstermeli, tövbe ve istiğfar etmeyi ihmal etmemeli, her zaman ve her hususta Allah’tan yardım dilemelidir.

 

Rüya, ilham veya keşif yoluyla elde edilen bilginin İslama göre değeri nedir? Onunla amel edilebilir mi?
Bu mesele sıkça sorulan ve hataya düşme ihtimalinin yüksek olduğu bir konudur. Rüya, ilim ve keşif gibi manevi olaylar haktır ve yaşanan şeylerdir. Bunlar Allah’ın kullarına birer ikramıdır. Fakat bunlara şeytanın müdahale etmesi de mümkündür. Hangisinin hak, hangisinin batıl olduğunu ayırt etmek çok zordur. Yahut bunların ne kadarına şeytan musallat olmuş, ne kadarına olmamış meselesi, ince ve hassas bir meseledir. Bundan dolayıdır ki İslam âlimleri, rüya, ilham ve keşif konularında şu hükmü vermişlerdir:
“Rüya, ilham ve keşif dinî bir delil değildir. Bunlara dayalı olarak bir hüküm verilemez. Bunları gören kimse, başkalarını o yolla elde ettiği bilgilere davet edemez. Fakat gördükleri şeyler İslam’ın ölçülerine aykırı değilse, görenlerin kendileri onlara göre hareket edebilir. Zaten bu durumda İslam’ın mübah kıldığı dairede hareket etmiş olurlar.”

 

Dini Rüya Yorumları Google Plus’da ziyaret edebilir veya Facebook sayfamızı takip edebilirsiniz.

Rüyanı Anlat yorumlansın.

 

Rüyanızı Yazın Yorumlayalım

Yorumlar

  1. tayfun gökduman dedi ki:

    ellerimi göğe doğru kaldırmışım dua şeklinde , gökten bir ses galiba tam hatırlamıyorum , başımı yukarı kaldırıyorum BULUTUN İÇİNDE BİR YUVARLAK SU KÜMESİ VE İÇİNDE DEV GİBİ EL ve benim gibi dua ediyor gibi elleri açık ALLAH’ım dediğimi hatırlıyorum kalbim sızlıyor heyecandan yada korkudan ve uyanıyorum!!!

Türkiye'nin En iyi Medyum Hocası - Medyumlar - Medyum hoca