Kuranda Rüyanın yeri

En çok tercih edilen rüya tabirleri sitesi olarak sizlere Kur’an da rüyanın yeri ile alakalı bilgiler paylaşıyor, en doğru bilgilere hızlı bir şekilde ulaşabilmenizi sağlıyoruz.

Rüya kelimesi Kur’an’da altı yerde geçmektedir. Bunların dördünde “rüya” anlamında “er-ru’ya” şeklinde, birinde “benim rüyam” anlamında “ru’yayı”, diğerinde ise “senin rüyan” anlamında “ru’yake” şeklinde yer almaktadır. Kuran’da ayrıca yine rüya anlamında ahlam kelimesi de kullanıldığı bilinmektedir. Ahlam kelimesi Kur’an’da üç kez geçiyor ve bu yerlerin ikisinde rüya anlamındadır. Rüya ile ilişkili olarak Kuran’da zikri geçen bir kelime de “menam”dır.

Esas itibariyle uyku yeri, göz gibi anlamlara gelen kelime, Kur’an’da iki yerde rüya anlamında kullanılmıştır. Kelimenin rüya anlamında kullanıldığını İbrahim’in gördüğü rüyanın anlatıldığı Kur’an’ın 37. suresi olan Saffat suresindeki kullanımdan anlıyoruz. Adı geçen suresinin 102 ayetinde İbrahim’e, oğlunu rüyasında kesilmesinin emredildiği anlatılırken “menam” kelimesi kullanılmış, aynı surenin 105. ayetinde ise, bunun için “ru’ya” kelimesi kullanılmıştır. Bundan anlaşılıyor ki aynı olayı anlatmak üzere kullanılan “menam” ve “ru’ya” kelimeleriyle aynı şey kastedilmiştir.

Kur’an’da başta Hz. İbrahim olmak üzere Hz. Yusuf, Hz. Muhammed ve diğer bazı peygamberlerin gördükleri rüyalardan bahsedilmektedir. Söz gelişi Hz. İbrahim, rüyasında oğlu İsmail’i boğazladığını; Hz. Yusuf, rüyasında on bir yıldız,  güneş ve ayın kendisine secde ettiğini ve Hz. Muhammed de, rüyasında Mekke’yi fethettiğini görmüştür.

Peygamber olmayan bazı insanların rüyaları da Kur’an’da yer almaktadır. Hz. Yusuf  ile birlikte hapiste bulunan arkadaşlarının rüyaları bu bağlamda zikredilebilir. İslam anlayışına göre Hz. Muhammed’e vahiy ilk olarak rüya şeklinde gelmeye başlamış ve her gördüğü rüya, ertesi gün aynen gerçekleşmiştir. Bu yüzden de rüya, peygamberliğin bir cüzü olarak değerlendirilir. Ayrıca İslam dininin en önemli sembollerinden biri olan ve günde beş kez minarelerden okunan ezan da, Hz. Muhammed’in bazı arkadaşlarının gördüğü rüya ile sabit olmuştur.

Rüya tabirleri ile ilgili diğer konularımıza göz atmak için, kategoriler kısmında bulunan rüya tabirleri kategorilerine göz atabilir, aradığınız rüya tabirleri ile ilgili bilgilere kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Dini Rüya Yorumları Google Plus’da ziyaret edebilir veya Facebook sayfamızı takip edebilirsiniz.

Rüyanı Anlat yorumlansın.

 

Rüyanızı Yazın Yorumlayalım

Yorumlar

 1. Özlem dedi ki:

  Merhaba ben rüyamda ya samed isminin söylendiğini gördüm bundan bir gece öncede ayetel kürsü yü benim sırtımı sıvazlayıp okunduğunu gördüm ne anlama geliyor

  1. Rüya Yorumu dedi ki:

   Rüyada bir isim söylendiğini duymak o ismin manası ile yorumlanır.Rüyada ayetel kürsinin okunması ise manevi bir korumaya girdiğinize yorumlanır.Saygılar

 2. pınar dedi ki:

  iyi günler Rüyamda hamileydim. karnım çok yoktu ama suyum gelmişti ve doğumum başlamıştı çok fazla sancım yoktu. hasta odamda birden fzla tanımadığım insanlar vardı.bir tanesi yaşlı aşırı zayıf ve esmer birisi bana torbadaki idrarını gösterip iç bunu dedi bende geri çekilerek tiksindim ve hayır içmem dedim. neye delalettir yorumlarsanız sevinirim. 🙂

 3. Adem dedi ki:

  Merhaba, rüyamda bir arkadaşımla birlikte bir şehre gitmişiz adalet sarayında çalışan bir arkdaşımın yanına gidiyoruz. Daha sonra ben o binaya girerken çişimi tutamayıp işemeye başlıyorum. Hatta gizliyorum tutmaya çalışıyorum ama tutamıyorum. Daha sonra bir otobüse yetişmemiz lazım ve acele ediyoruz. Biri bana diyor ki o otobüse yetişmemen belki senin için daha hayırlıdır acele etme diyor.
  Nasıl yorumlarsınız acaba? Saygılar.

 4. tolga dedi ki:

  rüyamda taksiye bınmek ve küzenleri mi görmek ve aglamak

 5. ceyhan dedi ki:

  cezaevine düşmek

 6. cesur dedi ki:

  rüyamda ben bir yerdeymişim evimin olduğu araziye geliyorum bahçem duruyor ama evim yokmuş sadece bikaç parça kalıntısı kalmış. bu rüyadan birgun sonradaki 2.rüyamda eski sevgilimle ikimiz gemiye biniyoruz. şimdiden tesekkurler.

Türkiye'nin En iyi Medyum Hocası - Medyumlar - Medyum hoca