Rüyada “Alim” Görmek

Alim
Rüyada Alim görmek itibarın artmasına ve makam, mevki ve izzetinin yüksel­mesine, halk içinde îtibâr ve kabul olmaya genel olarak tâbir edilir.
Rüyanın Tabiri :

Rüyâda âlim görmek Bir cahilin Alim olduğunu ve halkın sözlerini kabul edip ona uyduklarını görmek, halk nazarında hakarete, aleyhinde suç­lamalara, bir âlimin Rüyâda kendisini âlim görmesi şeref ve değerinin yükselmesine, bir âlimin halkın çirkin gördüğü bir işi yaptığını görme­si kendisiyle dalga geçilmesine, bir âlimin kendisini yanına oturtup ko­nuştuğunu ve güzel sözler söylediğini görmek, hayır, iyilik, maddi menfaat ve yardım göreceğine, rüyâda bir âlimin huzurundan kovul­duğunu veya öfke ve hiddetle azarlandığını görmek, rüyâyı görenin itikâdındaki eksikliğe, halk arasında alçalma, küçük düşürülme ve haka­ret görmesine tâbir edilip, yorumlanır.

Câferi Sâdık (r.a.) demiştir ki: Rüyâda âlim görmek, dört türlü tâbir edilir. Değerinin yükselmesi, makam, mevki ve izzetinin yüksel­mesine, halk içinde îtibâr ve kabul olmaya tâbir edilip, yorumlanır. Riiyâda bir âlimin elini öptüğünü görmek, ilminden faydalanmaya, âlimin kendisine birşey verdiğini görmek, Dünya ve Ahirette değeri­nin ve mertebesinin yükselmesine, kendini âlim ve halkı elini öper görmek, memleket halkının ondan hayır, iyilik, maddi menfaat ve yar­dımlaşma görmesine, âlimin ders ile meşgul olduğunu görmek, âlim­lerin, haramdan kaçanların ve İslâm’ı güzelce yaşayanların iki katına çı­kacaklarına, bir âlimden ders aldığını görmek, âlimlerin ilminden isti­fade etmeye tâbir edilip, yorumlanır. Bir âlimin kendisini öptüğünü gören kimse, makam ve şeref sahibi olur. Alim olmayan biri, âlimlerin kılığına girip gezdiğini görse riya ve gösterişe düşüp halkı aldatır. Bir âlimin kendisini dâvet ettiğini gören kimse, devlet hizmetine girer. Alimin kendini yüksek bir mahalle çıkardığını gören kimse, âlimler arasına girip halk indinde ağırlığı ve saygısı artar. Bir âlimin yüksekten düştüğünü gören kimse, o âlimin, âlim olmayan birisi ise, ilmin değe­rinin düşmesine tâbir edilip, yorumlanır.

İmâmı Nablûsi (r.a.) demiştir ki: Rüyâda âlimler, ilim meclisi ve ders görmek, herhalde iyilik, güzellik ile tâbir olunur. Bir âlimin gül Er yüzle şaka etmesi rüyâ sâhibi için hayır, iyilik, maddi menfaat ve yardımlaşma göreceğine, hiddetli, gazablı ve asık suratlı olması ise, za­rar ve hasar, aşağılanmak, hakaret, azl ve sükûttur. Alimler, nebi miras­çısı olduğundan Rüyâda âlim ve âlimler görmek, sünnete uymak ile de tâbir olunur.

 

İslami ve Dini Rüya Yorumları ’da ziyaret edebilir veya Facebook sayfamızı takip edebilirsiniz.

Rüyanı Anlat yorumlansın.

 

Rüyanızı Yazın Yorumlayalım

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Türkiye'nin En iyi Medyum Hocası - Medyumlar - Medyum hoca