Rüya Tabirleri ilmi

Rüya Tabirleri ilmi nedir? Rüya tabirleri ilmi ile nasıl amel edilir ve rüyaların hakikati nedir, rüyalar nasıl yorumlanmalıdır. Bu ilim ile nefse ait yapılan hayaller ile gayb’e ait işler arasında olan münasebet-alâka tarif olunur. Ta ki birinciden İkinciye geçiş ve onunla dışarda olan nefsani hâllere yahut afakta cari olan hallere istid­lal olunsun. (Ufuklarda işleyen-geçerli hallere delil getirilsin).

Bu ilmin faydası; gelecekle yapılacak işleri müjdelemek yahut ha­zır olanı gözler önüne sermektir.

Malum olsun ki Rüya görmek; nefsi natıkanın işidir. Bazı kimse­ler bunun aslının olmadığı görüşüne-kanaatine varmışlarsa da onların bu görüş ve kanaatlerinin aslı yoktur.

Zira eğer Rüyanın aslı olmazsa; insanda bu kuvvetin aslının olma­ması insanda icadın faydasız olması icap eder. Bu çeşit Rüya iki kısımdır:

Birincisi; Edgas ve ahlâm: Günlük meşgalelerden meydana gelen durumlar ve şeytanın vesveseleridir. İkincisi; Salih gerçek Rüyadır.

Uykunun-Rüyanın hakikati hakkında İbrahim Hakkı Hazretleri diyor ki:

Rüyanın hakikati şudur ki; rutubetli gıda kalbin damarlarına rahat verip buharı da yürekle beyin arasında arayı kapattığında yürek, be­yin içinde aklın gereğini yapmaktan ve tasarruftan azal olur ve duygu­lar ve bedenin azaları da his ve hareketten kalır. Karaciğere giden da­marlarla bütün beden gıdalanıp gelişir.

Ancak bedenin bu hâlinden ibarettir ki bu durum herkese böyle olur. Rutubet ve gıda uykuyu gerekli kıldığından çok su ve diğer içe­cekler içmekle uyku ve ağırlık hâsıl olur.

Balgamla da gaflet ve unutkanlık artar.

Eğer uyuyanın kalbi kay1111-bağlı ise; olgunluk, üstün haller kazan­masına yönelmekten atıl, tembel bir vaziyette kalır. Ve âlem-i berzah­ta (âlem-i dünya ile âlemi ahiret dışında başka bir âlemde) hapis olup Rüyanın hayaletleri ve edgas-ı ahlâm ile kalır.

Eğer Rüya görenin gönlü tek başına yalnız ise; berzahtan geçer, âlemlerden içeri girer. Huzur bulur. Böyle olunca asla uyumaz.

Bedenin uykusu böyle kalbi her defasında muattal kılmaz.

Bu yöneliş ve yükselişten bir nefes geri, boş kalmaz.

Uyku; yayılmak ve gaflettir.

Ruhani uyku (Rüya) hazret de huzur bulmaktır.

Cahilin uykusu-Rüyası hazır ölümdür.

Arifin, bilgin kimsenin Rüyası-uykusu hatıraları açmaktır.

Halkın uykusu-Rüyası: talihsizlik, şiddetli arzudur.

Seçkinlerin uykusu-Rüyası; Hakka tam yöneliştir.

Nâkısların (Noksan sahiplerinin) uykusu-Rüyası; vakitleri ziyan etmektir.

Dini Rüya Yorumları Google Plus’da ziyaret edebilir veya Facebook sayfamızı takip edebilirsiniz.

Rüyanı Anlat yorumlansın.

 

Rüyanızı Yazın Yorumlayalım

Yorumlar

 1. Gürdal kiraz dedi ki:

  Rüyamda kuş yakaladım ve iki avucumun arasındaydı

  1. Rüya Yorumu dedi ki:

   Rüyada Kuş yakalamak ele geçecek bir paraya ve bir haber alacağınıza delalet eder.

 2. ali dedi ki:

  ruyamda temiz bir gölde büyük bir yılanı elimle yakaladım. ertesi gün yine gölün kenarındaydım, su tertemiz içinde çupraya benzer balıklar vardı. elimde önceki gün rüyamda yakaladığım balık vardı. suya sakince bıraktım, ileri doğru yüzmeye başladı, biraz uzaklaşınca kendinden biraz daha küçük yılanı kafasından ısırdı. nedri sizce anlamı. selamlar

Türkiye'nin En iyi Medyum Hocası - Medyumlar - Medyum hoca